Czujnik temperatury zazwyczaj znajduje się przy grzałce. Nie jest elementem drogim, ale bardzo ważnym dla działania całej pralki. Jeśli pojawią się z nim jakiekolwiek problemy, będzie to oznaczało zagrożenie również dla innych podzespołów urządzenia. Jakie są objawy uszkodzenia czujnika temperatury w pralce? Czy jesteśmy w stanie zweryfikować jego sprawność samodzielnie?
Zbyt zimna woda jako objaw uszkodzenia czujnika temperatury w pralce?
Jeśli odczyty czujnika nie są prawidłowe wówczas termostat nie aktywuje grzałki lub dezaktywuje ją zbyt szybko. Pranie w niskiej temperaturze zazwyczaj objawia się tym, że na ubraniach pozostają zabrudzenia, które dla normalnie działającej pralki, nie powinny stanowić większego wyzwania.
Zbyt gorąca woda
Działa to również w drugą stronę. Jeśli odczyt czujnika wskazuje za niską temperaturę, termostat załącza grzałkę, która dąży do osiągnięcia ustawionej przez użytkownika temperatury. Czujnik nadal ją zaniża i woda jest podgrzewana do zbyt wysokiej temperatury. Jeśli po zwykłym praniu z pralki leci para, a tkaniny odbarwiają się i niszczą może to być następstwem uszkodzenia czujnika temperatury przy grzałce.
Pralka nie przechodzi do następnego etapu cyklu
Szczególnie w nowoczesnych pralkach start kolejnego etapu może być uwarunkowany prawidłowymi odczytami czujnika. Jeśli są błędne, pralka nie przeprowadzi cyklu właściwie. Dzięki temu zabezpieczeniu możemy uniknąć poważniejszej i droższej awarii.
Sprawdźmy grzałkę i termostat
Podobnie objawiać mogą się również uszkodzenia termostatu i grzałki. Czujnik temperatury możemy podejrzewać wtedy, kiedy wyeliminujemy uszkodzenie grzałki i termostatu. Grzałce zazwyczaj wystarczy się uważnie przyjrzeć. Jeśli nie ma pęknięć, odkształceń i nie czernieje, powinna być sprawna. Oznacza to, że prawdopodobieństwo, że za anomalię odpowiada czujnik jest większe.